WhatsApp

İlkyardım Hizmeti

İlkyardım Hizmeti

NEDİR İLKYARDIM?

Bir kaza ya da hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için, ilaç kullanılmadan yapılan uygulamalara ilkyardım denir.
Belirli bir eğitim almış ve insan vücuduna müdahale etme alanında yasalarla yetkilendirilmiş kişilerce yapılan, ilaçlı müdahalelere acil tedavi denir ve ilkyardım kavramı ile karıştırılmamalıdır. İlkyardım eğitimi almış olmak bir kişiyi sağlık personeli yapmaz.

İlkyardım uygulamalarının öncelik sırasıyla üç temel amacı vardır;
1-) Yaşamı kurtarmak ve sürdürülmesini sağlamak
2-) Durumun daha da kötüleşmesini önlemek,
3-) Olanaklar ölçüsünde iyileşmeyi kolaylaştırmak.

Neden İlkyardım Eğitimi:

İlkyardım Eğitimi ve CPR Uygulamasını Öğrenmek Neden Herkes İçin Önemlidir?
Beklemediğiniz bir anda çevrenizden birinin solunumunun ve/veya kalbinin durması durumunda müdahale etmek için zaman son derece kısıtlıdır. Tıbbi yardımın beklenmesi sırasında kaybedilecek her dakika önemli iken, bu aşamada bilinçli ilkyardım hayat kurtarır. Bu ilkyardımın adı CPR (Yapay Solunum ve Kalp Masajı) adını alır. Bu nedenle herkesin CPR bilmesinde fayda vardır. CPR bilgisinin yanısıra günlük hayatta karşılaşabileceğimiz kazalarda bilinçli ilkyardım hayat kurtaracaktır.
"CPR İlkyardım Eğitim Merkezleri" bu bilgileri konularında uzman eğitmenlerle tüm Türkiye'ye yönelik olarak düzenlemektedir.

DİKKAT! Yanlış ilkyardım ve CPR uygulanması durumunda sağlıklı çalışan bir kalbi durdurabilirsiniz!..

İlkyardım Eğitimi’nin Amacı:

Fertlerin ve toplumun Temel Sağlık bilgisinin arttırılması, ilkyardım bilgi ve becerisinin toplumun her bireyine öğretilmesi,  kamu, özel kurum ve kuruluşlarında personel sayılarına göre ilkyardımcı bulundurulma zorunluluğunun giderilmesi ve bu doğrultuda ilkyardım eğitmeni ve ilkyardımcı yetiştirilmesidir.

 

İlkyardım Hizmeti

Paylaş

Bilgi Talep Formu